Virusi zjarri i nates. Mult mai mult decât documente.


N fazn e hershme t tranzicionit, n kohn kur nuk njiheshin dhent e dhit, kur rreziku vrehej n horizont, fillon jeta e revists "IKRE", nj revist rinore, e punuar nga vet t rinjt, t cilt m mir se do kush tjetr njohin sfidat me t cilat prballet rinia.

Obligimin pr ta krijuar dhe mirmbajtur kt mekanizm mbrojts do ta merr vullnetarisht mbi supe shtresa m largpamse e rinis, ata q shohin me syt e zemrs dhe jo t ballit, medresanttq Virusi zjarri i nates i mbjell n shpirt, i aftson q instinktivisht t virusi zjarri i nates do mjet virusi zjarri i nates, pr ta aktivizuar si dijn ata vet Tanim gjashtmbdhjet vjet, nxnsit e ksaj shkolle, me elan dhe vullnet t pathyeshm, i jan prkushtuar nxjerrjes n drit t ksaj reviste q e keni n duar ju lexues t nderuar.

Ky numr i "IKRE"-s, sheh dritn, n kt koh, kur ndikimi i "kulturs dhe civilizimit" perndimor, jan duke arritur qllimin jetik t tyre, shkatrrimin e do vlere njerzore moraleetike, zhveshjen e plot t elementit fetar nga qenia njeri.

Por edhe nuk dorzohemi aq leht, ne me vite i rrim karshi ktij invazioni, i dalim n mbrojtje njeriut, muslimanit, muslimanes. Ajo q dikur ishte shtylla e shoqris son, femra muslimane, sot ka rn pre e ktij virusi zjarri i nates, sot ajo ka hudhur kulturn, edukatn islame pas shpine dhe imiton verbr "emancipimin" virusi zjarri i nates.

E vetmja gj, q na mban me shpres sht fakti se ky virus, kjo mortaj, nuk mundi t kaploj do qeliz t trupit dhe ende kemi femra muslimane, meritore t ktij epiteti, t cilat jan bashkuar n radht tona, pr t sakrifikuar pr kto vlera njerzore, q sot jan n shnjestr. N kt numr ju mund t lexoni punime t elaboruara nga vet medresantet, vajzat q i dalin n mbrojte vajzris, ngase nuk duan shtazrin Ne si redaksi virusi zjarri i nates t knaqur se n kt koh t krizs morale, medresantt e kan kuptuar drejt misionin e tyre, t bindur n Zotin Nj, ata vazhdimisht luftojn, pr ta ngritur fjaln e tij, prandaj edhe u prkushtuan maksimalisht n punimin e ksaj reviste dhe fatmirsisht ne patm problem n przgjedhjen e temave t shumta t dorzuara n adresn ton.

IKRE synon t ec prkrah pjestarve t shoqris ku edhe ajo jeton, t'u ofroj mbshtetje, zgjidhje pr problemet dhe sfidat q kan para vetes. Ne medresantt jemi garda juaj q nuk ndjen aspak lodhje n kt luft permanente, por pr t realizur kt ideal asaj i duheni edhe ju, ksaj ushtrie i duhen vullnetar, t gatshm pr t mbrojtur veten dhe virusi zjarri i nates veten P: 80 fsh.

Ajo sht e locuar n fshatin Kondov, komuna e Sarajit n pjesn perndimore t Shkupit. Ajo mban emrin e themeluesit t saj Isa Beut, i cili ka qen i biri i Is'hak Beut, serhat muhafizit ose mbrojtsit t njohur t Shkupit.

Kjo Medrese, n t kaluarn ka prezentuar institucionin m t lart arsimor n kt vend dhe njihej si shkoll m me fam n Rumeli. Nga Vakfnameja e Isa Beut kuptojm se ai prve Medreses ka themeluar bibliotekn dhe xhamin q mbajn edhe sot e ksaj dite emrin e tij. Xhamia e Isa Beut sht ndrtuar n vitin dhe sht njra nga xhamit m t bukura t Shkupit.

Medreseja q nga themelimi e deri m sot ka pushuar s punuari disa her, pr shkak se objekti i Medreses sht shkatrruar nga luftrat dhe fatkeqsit e tjera. Pr her t par ka pushuar mkur gjenerali austriak, Pikolomini me ushtrin e tij, e dogji Shkupin.

Grmadhat e mureve t godins s saj, pas ktij shkatrrimi, u ruajtn deri n fillim t Lufts s Dyt Botrore.

ikre 2009 nr 26

Virusi zjarri i nates trheqjen e Osmanlinjve nga trojet tona, Medereseja e Isa Beut, me iniciativn e prijsve fetar dhe intelektualve t athershm, m u rindrtua, kshtu q n vitin u krijuan kushte pr t filluar me pun t rregullt.

Njkohsisht u reformua edhe programi i saj dhe ajo fitoi statusin e shkolls s mesme. Pas Lufts s Dyt Botrore, ajo srish pushoi nj koh t gjat, deri n vitinkur Bashksia Islame solli vendimin pr rindrtimin e saj. Medreseja me ndrtesat prreth prfshin siprfaqe prej m2. Kompleksi i Medreses prbhet prej godins shkollore, konviktit dhe kuzhins me restorantin. N godinn e shkolls qendrore gjenden tet msojtore, virusi zjarri i nates kabinete t gjuhve, kabineti i lnds s virusi zjarri i nates, mesxhidi, biblioteka dhe zyrat e administrates, kurse konvikti ka 53 dhoma me kapacitet pr nxns.

nhs hpv cervical hpv vaccine side effects nih

Kshtu q,n shkolln qendrore nxns,n paralen e virusi zjarri i nates n Shkup 86 nxnse, n paralelen e vajzave n Tetov dhe at t vajzave n Gostivar 20, ndrsa n paralen e djemve n Shtip 81 nxns. Numri i nxnsve q dshirojn t shkollohen n Medresen Isa Beu prej vitit n vit sht n rritje e sipr,n veanti asaj t femrave. Gjithashtu edhe nj numr i konsiderueshm i t interesuarve vijojn msimet me korenspondenc, sidomos ajo e gjinis femrore numri i t cilave virusi zjarri i nates mbi nxns t rregull.

Gjat shkollimit katrvjear nxnsit dgjojn 29 lnd, nga t cilat si gjuh amtare msohen shqipja, maqedonishtja dhe turqishtja; ndrsa arabishtja si gjuh profesionale dhe anglishtja si gjuh e huaj. Q nga fillimi, n Medrese punojn msimdhns me prgatitje prkatse profesionale. Ndrkaq, n fund jep provimin e pjekuris n lndt fetare.

Revista HAEMUS -30

Nxnsi, pas kryerjes s medreses, pajiset me diplom prkatse dhe kualifikohet pr kryerjen e detyrs s imamit, vaizit, hatibit dhe mualimit. Pr t'i msuar sa m mir gjuht Medreseja disponon me dy kabinete t gjuhve, t cilt kan qen t pajisura me teknik dhe aparatur m bashkkohore, q nxnsve u ka mundsuar prvtsimin e shpejt t gjuhve t huaja dhe gjithashtu jan shfrytzuar edhe pr drejtleximin e Kur'ani Kerimit.

Mirpo me kalimin e kohs dhe si pasoj e zhvillimit t hovshm virusi zjarri i nates zjarri i nates, kto kabinete mbetn t paprdorshm dhe nuk mund t kryejn funksionin q e imponon koha e sodit. Prandaj,pr ti msuar sa m mire gjuht dhe t drejtleximit virusi zjarri i nates Kur anit Kerimit n kohn e sotme prdort teknika e kompjutorve.

Sipas rregullores dhe rendit shtpiak t medreses ,nxnsit nn udhheqjen e edukatorve, falin pes koht e namazit n mesxhidin e medreses me xhemat. Imami dhe hatibi kryesisht caktohen nga nxnsit e viteve t treta dhe t katrta, kurse muezini nga rradht virusi zjarri i nates nxnsve t vitit t dyt ose t par. Kjo mundson q nxnsi diturit e tij teorike t,i zbatoj n praktik. Gjat muajit t Ramazani Sherifit, sipas krkesave t xhemateve, drgohen n praktikn e Ramazanit e cila sht obligim virusi zjarri i nates t gjith nxnsit.

Krahas teksteve msimore t lndve prkatse t prpiluara n baze t plan-programeve t aprovuara nga Riaseti virusi zjarri i nates BI n R. Ndrsa sot pr ngritjen ideore dhe prgatitjen profesionale t nxnsve planprogramin msimor n t gjitha paralelet, duke prfshir ato rajonale n Tetov, ShkupShtip dhe Gostivar e papillomavirus circular genome 29 profesor n marrdhnie t rregullt pune dhe 54 me kontrat n vepr dhe honorar.

Ka edhe nj numr t konsiderueshm t personelit teknik t cilt prkujdesen pr mirmbajtjen e godines s shkolls, konviktit, kuzhins etj. Numri i t cilve sillet afro 30 t punsuar.

Shkollimi n Medrese sht gratis. Edhe prkundr ndrprerjes s puns gjat historis s saj Medreseja "Isa Beu" ka luajtur nj rol t rndsishm n ngritjen e nivelit edukativo-arsimor e fetar t muslimanve n kto troje, duke dhn kontribut t mueshm pr prgatitjen e kuadrove t ndryshme t cilt profesionalisht angazhohen n prezentimin dhe kultivimin e ktyre vlerave.

  • Revista HAEMUS
  • Rectal cancer nhs
  • Letërsia e mirëfilltë i avitet kësisoj Historisë ashtu sikurse toka i avitet farës.

Duke u mbshtetur n parimet e cancer pulmonar metastaze simptome islame pr pastrtin dhe rruajtjen e ambientit mund t themi se pastrtia dhe ambienti i brendshm dhe i jashtm i Medreses sht n nivel t lakmueshm.

Kt m s miri e dshmon pamja e hapsinave brenda dhe jasht Medreses, q njherit paraqet objektin me pamje m t bukur t shkollave n vend.

Klasat virusi zjarri i nates msimit jan t pajisura sipas nevojs. N nj paralele brenda vitit numri i nxnsve sillet prej nxns. Kjo mundson q profesori i lnds brenda ors s msimit t komunikoj me t gjith nxnsit.

cancer osos cauze simptome virus del papiloma humano en los hombres sintomas

Klasa, n kuptimin teknik, plotson normat pedagogjike. Fondi i librave n bibliotek sht rreth 4.

Godina e konviktit t medreses ka 53 dhoma t fjetjes me shtretr. Secili nxns ka dollapin e vet pr tesha personale.

virusi zjarri i nates human papillomavirus vaccine guidelines

Nxnsi n dhomn e fjetjes ka t drejt t pushoj prej ors 21,30 deri n kohn e namazit t sabahut. Pas msimit nxnsi ka t drejt t pushoj prej ors 14,00 deri 16, Pas ksaj kohe n klasat e msimit bhet prgatitja pr msimin e dits s nesrme. Sipas rendit shtpiak, natn e xhuma n mbikqyrjen e edukatorve nxnsit pastrohen dhe i ndrrojn arshaft e shtretrve.

N do kat t konviktit gjenden dhomat e aktiviteteve t lira. N rast se nxnsi dshiron t vazhdoj me lexim edhe pas ors 22 30, ather kalon n kt dhom ku virusi zjarri i nates t msoj ose t lexoj literatur sipas dshirs e cila do ti ndihmoj pr prsosjen e tij profesionale. N rast smurje nxnsi vendoset n ambulancn e Medreses.

Sipas nevojs nxnsit i kontrollon mjeku dhe u jep udhzime prkatse. Virusi zjarri i nates i shkolls pr do nxns ka evidencn prkatse ashtu q mungesat nga ort e msimit i arsyeton vetm ai.

virusi zjarri i nates cancer hormonal femme

Sipas nevojs nxnsi trhiqet nga dhoma e fjetjes dhe vendoset n dhomn e stacionimit,n katin e pare t internatit. Medreseja ka edhe kuzhinn e cila u sht e detikuar nxnsve q jan t vendosur n konvikt. Prgaditja e ushqimeve bhet sipas udhzimeve t kompetentve t cilt prcaktojn kalorit e ushqimit sipas nevojs s nxnsve edhe at duke pasur parasysh zhvillimin fizik dhe psikik t nxnsit. Pastrtia e puns n kuzhin sht n nivel t duhur konform standardeve q krkohen. Restorani i shkolls ka kapacitet pr nxns dhe kjo mundson q t mbahet pastrtia si dhet ket rend virusi zjarri i nates ndarjes s.